­

Slavnostní otevření nové Neutralizační a dekontaminační stanice NDS 10 Státního podniku Diamo

7. září 2012

Slavnostním ceremoniálem a přestřižením pásky byla začátkem září uvedena do provozu neutralizační a dekontaminační stanice NDS 10. Slavnostní akce se zúčastnila řada významných hostů, mezi nimi 1. místopředseda senátu Přemysl Sobotka, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, starostka Stráže pod Ralskem Věra Reslová a řada dalších.

„Dekontaminační stanice NDS 10 uzavírá celý komplex sanačních technologií nezbytných ke zdárnému ukončení sanace horninového prostředí zasaženého chemickou těžbou uranu v termínu do roku 2037,“ řekl ve své úvodní řeči ředitel státního podniku Ing. Bc. Jiří Jež. Celkové náklady této stavby jsou 1,370 mld. Kč bez DPH.

Stanice NDS 10 technologicky navazuje na technologii Zpracování matečných louhů, a to především díky několika společným technologickým uzlům. I v této technologii se uplatňuje neutralizace a alkalizace zbytkových technologických roztoků vápenným mlékem s následným odstraňováním amoniaku vodní parou. Technologie NDS 10 je určena pro zpracování až 4,4 m3.min-1 zbytkových technologických roztoků s obsahem rozpuštěných látek do 25 g.l-1. Touto technologií bude možné vyvést až 50 tis. t kontaminantů ročně.

Uvedením této technologie do provozu bude zvýšena celková kapacita vyvádění kontaminantů z podzemí na více než 100 tis. t ročně. Celý komplex technologií bude dle předpokladů v provozu přibližně do roku 2037. Bez výstavby by proces sanace horninového prostředí trval odhadem o 70 let déle.

­
:: copyright © 2012-2024 TANDEM COM, s. r. o., všechna práva vyhrazena ::
­

PF 2014

Milí přátelé, klienti a obchodní partneři, děkujeme Vám za Vaši přízeň a přejeme klidné prožití vánočních svátků a úspěšný nový rok 2014! Tým TANDEM COM

Liberecký kraj vydal novou publikaci mapující lanové...

Odbor dopravy Libereckého kraje vydal novou publikaci, mapující lanové dráhy v Libereckém kraji s názvem „Osobní lanové dráhy v Libereckém kraji“. Publikace vychází v pořadí jako čtvrtá z oblasti dopravy po publikacích Kolébka...

Liberecký kraj dětem – Den bez aut zakončil Týden...

Ve sportovním areálu Vesec v Liberci se v sobotu uskutečnila akce pro rodiny s dětmi Liberecký kraj dětem – Den bez aut, která uzavřela Týden bezpečnosti v Libereckém kraji.

­
designed by op graphic